pondělí 30. května 2016

DALŠÍ SPLNĚNÝ SEN...

Dočkala jsem se tuto sobotu. Vydali jsme se do Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Vše předčilo nejen má očekávání a pocítila jsem po dlouhé době, co je to být hrdou Češkou. Že uprostřed tak malé zemičky je skvost, který nám právem závidí celý svět - Starokladrubský kůň. Kůň císařů a králů, klenot, u kterého stačilo opravdu málo a skončil v nenávratnu, na jatkách. Jen díky neskonalému úsilí několika lidí, se po válce podařilo obhájit, rozšířit a udržet tento chov. I proto jsme mohli v tento den pokřtít 6000 koně narozeného právě tady. U příležitosti těchto oslav jsme si mohli prohlédnout celý nově zrekonstruovaný areál, stáje a taky se nám naskytla jedinečná šance, která se u nás asi jen tak nebude opakovat. Se svolením dánské královny a v doprovodu zástupců dánských královských stájí, přicestovalo královskou letkou 6 koní i se zlatem vykládaným kočárem, do míst, kde se před lety narodili. Již 20 let je hřebčín dvorním dodavatelem plemeníků pro královský dvůr. Přítomni byli i zástupci ze Švédska, kde rovněž tito koně dělají službu na královském dvoře a u jízdní policie. 
Celý den byl nabitý ukázkami jezdeckého umění, u deseti a dvanáctispřeží se nám tajil dech. Nechyběla notná dávka adrenalinu, třeba při souboji bratrů Nesvačilových v divoké jízdě a taky slzy dojetí při závěrečném předvedení volného stáda klisen. 
Milé bylo setkání s císařem Františkem Josefem I. a jeho chotí, odhalení desky, která se našla při rekonstrukci, viděli jsme v akci i originál kočár z pohádky Tři oříšky pro Popelku a spřežení T. G. Masaryka. Celý den se mi hluboce vryl pod kůži a v mém srdci vřelá láska ke koním navždy zůstane...

Starokladrubský kůň - krása, ušlechtilost, síla, elegance...


Vaše Stáňa.

10 komentářů:

 1. Tak to musel být naprosto úúúúžasný zážitek. Díky za sdílení.
  Přeju hezké dny. Jarka

  OdpovědětVymazat
 2. Stáňo děkuji za zprostředkování. Koně jsou opravdu krasavci. Mám k nim hluboký respekt :o). Atmosféra musela být kouzelná.
  Ála

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač. Atmosféra se nedá ani popsat. Díky za návštěvu.

   Vymazat
 3. Chápu tvůj pocit být hrdou Češkou, který tě v národním hřebčíně dostihl :-) Zrovna nedávno při příležitosti oslav narozenin britské královny jsme si říkali jestli ty koníci co byly věnováni do Anglie doputovaly.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Andrejko, to nevím ale popídím se po tom. Samou mě to zajímá. pa

   Vymazat
 4. Zážitek to musel být úžasný,fotky to pěkně vystihují.Pěkný den,pa Dáša Havířov

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Dáši, zážitek to byl opravdu nezapomenutelný. Stačí se podívat na Facebook hřebčína, kolik tam mají pozitivních ohlasů. A jsem ráda, že i ostatní to prožívali stejně jako my. Díky za návštěvu a doufám, že se brzy sejdeme. Pa Stáňa

   Vymazat
 5. Překrásná reportáž, tam by se mi taky líbilo.

  OdpovědětVymazat
 6. Stáni, Kladrubáčci jsou nádherní, moc ráda na ně koukám. Kdysi jsme se byli podívat v Hřebčíně ve Slatiňanech, tam je to také moc pěkné.

  Pohodový večer :-)

  OdpovědětVymazat